На даний час Дніпро – це близько 80 % усіх водних ресурсів нашої країни. В цілому, ця річка забезпечує водою 2/3 території України, а це – близько 30 мільйонів чоловік, 50 великих міст і промислових центрів, близько 10 тисяч підприємств, 2,2 тисячі сільських
і понад 1 тисячі комунальних господарств, 50 великих зрошувальних систем і 4 атомні електростанції.
При цьому екологи вже давно б’ють на сполох: у Дніпрі зацвітає вода, зменшується кількість риби, збіднюється рослинний світ. Основна причина – забруднення промисловими і побутовими відходами.
Кожного року в річку Дніпро скидають 4,5 мільярди кубічних метрів стічних вод, з яких тільки 677,7 мільйонів попередньо очищені і відповідають нормативам.
Про це заявила на засіданні колегії Дніпровської екологічної прокуратури заступник Дніпровського екологічного прокурора Луїза Яковлєва.
– Понад 150 мільйонів кубічних метрів стічних вод залишаються взагалі без очистки. Якщо говорити про їх склад, то зі стічними водами в річку потрапляє понад 900 тонн забруднюючих речовин – фосфатів, нітратів, сульфатів, хлоридів – і це далеко не повний список таблиці Менделєєва, який присутній у річковій воді.
За словами Яковлєвої, протягом декількох років продовжують скидати стічні води 14 підприємств, 10 відсотків з яких скидають їх безпосередньо у Дніпро, не маючи навіть дозволів на водокористування. “При цьому екологічні інспекції обмежувалися винесенням приписів і винесенням постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, що не сприяло усуненню порушень”, – зазначила вона.
...а українців не можуть забезпечити чистою питною водою
Питне водопостачання майже на 80 відсотків забезпечується з поверхневих джерел.
Про це повідомляє пресслужба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства України.
– Більшість басейнів річок згідно з гігієнічною класифікацією водних об’єктів за ступенем забруднення можна віднести до забруднених та дуже забруднених. Незважаючи на значний спад промислового виробництва за останні роки та зменшення у зв’язку з цим скиду у водойми стічних вод, в країні є тенденція до погіршення екологічного стану водойм І та ІІ категорії як за санітарнохімічними, так і за санітарномікробіологічними показниками, – розповіли у міністерстві.
– Високий рівень техногенного навантаження на водойми та використання недосконалих технологій підготовки питної води, які розраховані на доведення природної води до якості питної лише тоді, коли вихідна вода відповідає І класу поверхневих джерел водопостачання, не дозволяють забезпечити населення якісною та безпечною для здоров’я питною водою. На сьогодні практично всі водойми за рівнем забруднення наблизились до ІІІ класу, а склад очисних споруд, технології водопідготовки фактично не змінились, – повідомив в. о. Глави Мінрегіону Олександр Аліпов.
За його словами, найбільше відхилень за санітарнохімічними показниками у Дніпропетровській, Луганській, Донецькій та Запорізькій областях. За бактеріологічними показниками – у Донецькій, Луганській та Кіровоградській областях.