Вітамін C (аскорбінова кислота або аскорбат) - один з найбільш ретельно досліджених вітамінів за останні 50 років. У минулому столітті було опубліковано більше 65 000 досліджень вітаміну C. Але є ще декілька...

Аскорбінова кислота

Найпоширеніша і найдешевша форма вітаміну C - аскорбінова кислота. Однак через свою легкої кислотності вона може сильно навантажити травну систему деяких людей, особливо які мають проблеми з шлункової кислотою. У багатьох дослідженнях використовується ця форма вітаміну C. Хоча аскорбінова кислота синтезується штучно, її склад ідентичний натуральному. За даними досліджень, засвоюється тільки близько 30% прийнятої дози, тому вчені використовують і інші формули, які краще засвоюються в шлунково-кишковому тракті. Аскорбінова кислота продається в таблетках, капсулах або у формі порошку. Також випускають мінеральні Аскорбат.

  • Аскорбат кальцію - містить кальцій (100 мг) і аскорбат (900 мг). Цей варіант особливо підійде тим, хто хоче поліпшити стан кісток і запобігти розвитку остеопенії і остеопорозу. Одне з його переваг - він дратує шлунок менше, ніж аскорбінова кислота, і при цьому має аналогічні антиоксидантні властивості (за даними дослідження 2018 року).
  • Аскорбат магнію - містить 50-100 мг магнію і 900 мг аскорбата. Відмінний варіант для приймають ліки, що знижують рівень магнію, які страждають від хронічного головного болю або частих литкових судом. Дефіцит магнію пов'язаний з підвищеним ризиком прискореного серцебиття або аритмії, тому аскорбат магнію слід розглянути тим, хто знаходиться в групі ризику цих станів.
  • Аскорбат натрію - містить натрій (~ 100 мг) і 900 мг аскорбата. Не рекомендується тим, хто дотримується дієти з низьким вмістом солі. При такій дієті зазвичай необхідно вживати не більше 2000 мг солі в день, але з часом навіть невеликі кількості можуть призвести до перевищення рівня солі.

Аскорбат і метаболіти вітаміну C (Ester-C®)

Аскорбат і метаболіти вітаміну C (Ester-C®) - запатентована формула аскорбата кальцію, отримана в 1980-х роках. Вона містить невелику кількість метаболітів вітаміну C на кшталт треоната кальцію, ксілоната і ліксоната, а також дегідроаскорбінову кислоту. Виробник заявляє, що ця формула сприяє засвоєнню і в підсумку призводить до більш високого рівня вітаміну C в крові, ніж при прийомі звичайної аскорбінової кислоти.

У дослідженні 2008 року порівнювався рівень вітаміну C в сироватці крові і лейкоцитах після прийому аскорбата і звичайної аскорбінової кислоти. Рівень аскорбінової кислоти в сироватці крові був однаковим в обох групах. Однак у тих, хто приймав аскорбат кальцію, був відзначений більш високий рівень вітаміну C в лейкоцитах (білих кров'яних тільцях).

Вітамін С з біофлавоноїдами

Вітамін С також доповнюють антиоксидантами (биофлавоноидами). Прихильники такої формули вважають, що вітамін C з биофлавоноидами може краще засвоюватися. У дослідженні 1988 роки знайдено свідчення на користь цього припущення. Було відзначено, що вітамін С з біофлавоноїдами засвоюється на 35% краще, ніж звичайна аскорбінова кислота. Він також краще підійде тим, у кого аскорбінова кислота може викликати розлади шлунково-кишкового тракту.

Ліпосомальний вітамін C

Схоже, ліпосомальний вітамін C відрізняється підвищеною біодоступністю (засвоюваність). Для підвищення засвоюваності вчені створили ліпосомальний вітамін C. Він покритий жиророзчинний оболонкою, що допомагає молекулі аскорбінової кислоти подолати шлунково-кишковий тракт. Є свідчення на користь того, що рівень вітаміну C в крові при його пероральному прийомі в липосомальної оболонці виявляється вище, ніж при пероральному прийомі форм без оболонки (наприклад, звичайної аскорбінової кислоти), але нижче, ніж при внутрішньовенному введенні.

Крім того, в опублікованому в 2020 році дослідженні відзначається, що ліпосомальний вітамін C ймовірно допоміг знизити артеріальний тиск у лабораторних щурів при тому, що його дозування було менше, ніж дозування звичайного вітаміну C.

Аскорбілпальмітат

У цій формулі зазвичай розчинний у воді вітамін C стає жиророзчинних. Його нерідко додають в препарати вітаміну C для місцевого застосування, щоб він вбирався в шкіру. Крім того, він використовується в супозиторіях і в якості харчового консерванту. Його іноді продають як ефір вітаміну C - не переплутайте з Ester-C.

Вітамін С з шипшиною

Продукти вітаміну C з шипшиною як правило містять звичайну аскорбінову кислоту. Шипшина - плід рослин сімейства Рожевих, багатий добре засвоюваним вітаміном C. Крім того, шипшина містить багато антиоксидантів, включаючи лікопени, феноли, флавоноїди, еллаговую кислоту і вітамін E.

Чи безпечний вітамін С?

Вітамін C відрізняється високою безпекою в будь-яких формах. Доза до 2000 мг в день вкрай поширена і добре переноситься організмом. Діарея і рідкий стілець малоймовірні при дозуванні до 3000 мг в день. При цьому в разі високої денної дози можна уникнути проблем з травленням, якщо розбити дозування на три прийоми на день.