Події останніх місяців змушують подумати про тривожну валізку про всяк випадок. Звичайно краще щоб він вам не знадобився, але, як кажуть, потрібно бути готовим до всього. У цьому матеріалі ми для вас підготували що потрібно покласти в тривожну валізку, щоб в екстреній ситуації швидко зреагувати.
Що таке тривожна валізка?
Тривожна валізка - це сумка, рюкзак, баул на випадок непередбачених ситуацій. Це сумка, яка повинна бути завжди готова до використання у разі швидкої евакуації. У цій сумці має бути все, що вам потрібно, щоб пережити катастрофу протягом перших 3-х днів. З цією сумкою ви повинні постаратися дістатися безпечного місця. І найважливіше, вона повинна лежати в такому місці, щоб швидко її можна було схопити та втекти.
Які саме предмети мають бути в тривожній валізці
Ми перерахуємо основні предмети, які необхідні звичайній людині. Але важливо, що ви можете як викреслювати, так і додавати предмети до своєї тривожної валізки.
І так почнемо.
- Копії ВСІХ важливих документів. Заздалегідь запакуйте в упаковку, що не промокається, копії паспортів, ідентифікаційних кодів, автомобільних прав, документів, які доводять права на нерухомість або автомобіль і так далі. Так буде набагато менше запитань. Також дуже гарною ідеєю буде зберігати разом із цими документами фотографії рідних та близьких – якщо вас розкидає, можливо, буде легше їх знайти, розпитуючи людей. Зберігати документи потрібно у швидкому доступі, особливо у разі війни чи громадянських заворушень.
- Готівка. Мати хоча б невеликий запас грошей про всяк пожежний випадок дуже важливо. Кредитка не найкращий варіант – проте, якщо лихо локально (повінь) і ви впевнені, що зможете зняти гроші в безпечній зоні – це краще, ніж тягати купу грошей.
- Дублікати ключів від дому та машини. Просто про всяк випадок. Прикро матиме укриття або транспорт, але не матиме можливості ним скористатися. Та й взагалі всяке буває. Якщо лихо заспокоїться і ви не зможете повернутися до рідного дому, бо посіяли ключі – це дуже сумно.
- Мапа місцевості і засоби навігації. Добре якщо у вас є GPS, але він не вічний, крихкий і вимагає батарейок. Візьміть про всяк випадок ще й звичайний компас. Зв'язок може накритися будь-якої миті, так що краще заздалегідь обговорити місце та час зустрічі з рідними. Організовано виходить із зони лиха і в паніці розбігатися – різні речі.
- Пристрій доступу до інформації. Для того щоб розуміти, що взагалі відбувається навколо, краще мати з собою простенький компактний радіоприймач. Саме радіо стане вашою паличкою-виручалочкою в екстреному випадку, оскільки саме так влада передаватиме важливу інформацію та рекомендації до дій.
- Пристрій зв'язку. Дуже добре мати з собою мобільний телефон або смартфон з ємною батареєю та запасними акумуляторами. У наш час мобільний зв'язок розкинутий дуже щільною та густою мережею – добре б підтримувати зв'язок із близькими та людьми, які можуть допомогти.
- Годинник. Повинні бути міцними та водонепроникними. Якщо вони показують не тільки час, а ще й прораховують погоду, показують температуру або показують напрямок – вам краще.
- Мультитул. Ніколи не буває зайвим. Складні пасатижі з купою додаткових інструментів дозволять відремонтувати щось на ходу. Це звичайно, якщо руки ростуть з потрібного місця – інакше зможете діти їм користуватися тому, хто знає, з якого боку за нього триматися.
- Ніж. Швейцарський ніж ідеальний для всіх випадків життя, проте іноді може стати в нагоді і просто надійна проста складниця.
- Топорик або пила. Краще пилу вона займає менше місця і значно легше. Ймовірно, вам так чи інакше доведеться добувати собі вогонь, а досить сухих дров навколо просто може не бути. Більше того, в екстремальній ситуації, особливо якщо ваше перебування далеко від цивілізації затягнеться, можливо, доведеться будувати собі укриття. Тут вже вам точно не обійтися без пилки чи топірки.
- Сигнальні засоби. Фальшфеєр, ХІСи та свисток. Ще раз, ми не шукаємо собі пригод, ми намагаємося врятуватися. Іноді доведеться привертати увагу тих, хто може допомогти, подаючи сигнали світлом або звуків. ХІС – хімічне джерело світла. Спеціальна «паличка», зламавши яку ви отримуєте досить яскраве світло терміном на 6-12 годин. Застосуємо у різних ситуаціях.
- Великі пакети для сміття (120 літрів і більше). Мати з собою 5-10 таких пакетів дозволить вам тримати речі в сухості, укриття в безпеці, захиститися від негоди і т.д. Все залежить виключно від вашої фантазії та прямоти рук.
- Упаковка презервативів 12 штук. Перестаньте безглуздо хихотіти, я серйозно. Презервативи, дуже багатофункціональна штука та можуть допомогти у багатьох ситуаціях. Наприклад, можуть замінити посудину для транспортування води або продуктів. Подбайте, щоб вони були без мастила або ароматизаторів, чи є ризик отримати масу нових вражень… ви коли-небудь їли суху ковбасу з ніжним ароматом банана?
- Синтетичний шнур діаметром 4.5-6 мм і довжиною 10-20 метрів. Знову ж таки, в потрібних руках дуже корисна штука.
- Блокнот та олівець. Добре було б зберігати їх у чомусь непромоканому.
- Нитки та голки. Самі розумієте, навіщо. Також може знадобитися спеціальний ремонтний набір.
- Тюбик гарного клею. На випадок складного ремонту спорядження або взуття.
- Аптечка для надання першої допомоги собі та оточуючим. Аптечка Обов'язково має містити:
- бинти, лейкопластир, йод, зеленка, вата
- активоване вугілля або «Сорбекс» (на випадок інтоксикації)
- «Парацетомол» або «Мефінамінова кислота» (жарознижувальне)
- «Супрастин» (алергія)
- «Іммодіум» (діарея)
- «Фталазол» (кишкова інфекція)
- «Альбуцид» (очні краплі)
- підходяще вам знеболювальне
- антибіотики у порошках
- ножиці, рукавички, спеціальні нитки та голка (навіть якщо ви самі не вмієте шити рани, добре мати їх при собі)
- Одяг. Ви не йдете на звану вечерю, так що вам потрібен практичний та зручний набір одягу. У найекстренішому наборі рекомендуємо зберігати кілька пар гарних шкарпеток та комплектів спідньої білизни. Також дуже доречний дощовик. Решта сильно залежить від сезону, в який вас навернуло проблемами, так що перед тим як схопите рюкзак і побіжіть, таки витратите пару хвилин на те, щоб перевірити прогноз погоди і відповідно одягнутися і допакувати потрібні речі.
- Рятувальна ковдра. Дуже важлива штука в екстреній ситуації. Іноді погода може здивувати і найспекотнішим літом вночі буде дуже холодно. Для збереження температури в екстремальних умовах використовують спеціальні рятувальні ковдри. Дуже рекомендуємо мати таке під рукою.
- Гігієнічні засоби:
- зубна щітка та паста
- невеликий шматок мила або спеціальне туристичне мило
- рушник (бажано швидковисихаючий і компактний)
- туалетний папір (!)
- кілька упаковок сухих хусток та вологих серветок
- жіночі засоби особистої гігієни
- бритва та манікюрні щипці/ножиці
- Добре б упакувати всі засоби особистої гігієни в спеціальну косметичку.
- Посуд: компактні котелки для приготування їжі, спеціальна ємність для транспортування води або пляшка, ложка, кухля, складні тарілка і стакан.
- Хорошою ідеєю буде взяти з собою невеликий пальник і пару балонів газу. Але це на власний розсуд, тому що все-таки, вага - це дуже важливо. Ще краще, обзаведіться гарним мультипаливним пальником.
- Туристичні сірники, сірники та запальничка або кресало. Джерел вогню багато не буває – запам'ятайте це. Зберігати все у водонепроникному мішечку або пакеті – чудова ідея.
- Джерела світла. А краще кілька. Хороший економічний налобний ліхтарик і потужний «дальнобійний» ручний ліхтар дозволять вам спокійно і без проблем працювати або пересуватися в темряві.
- Запасні батареї до радіо та ліхтариків. Добре, щоб усі вони харчувалися від однакових батарейок і не мали жодних специфічних джерел живлення. В екстреній ситуації буде до розкоші.
Якщо ви приймаєте якісь ліки на постійній основі або страждаєте на специфічне захворювання – обов'язково візьміть їх. Дуже рекомендую до ліків прикладати виразну інструкцію щодо їх застосування, на випадок якщо ви не зможете їх прийняти самому – вас повинен врятувати хтось із попутників.
При упаковці ліків ретельно перевірте їх термін придатності та прикладіть календарик із забитою в нього датою ревізії. Не забувайте оновлювати запаси, якщо їхній термін придатності закінчується.
Харчування в екстреній ситуації:
Це складна частина спорядження.
- 2 банки гарної тушонки. Яловичина або свинина армійського зразка – найкращий вибір.
- Галети. Беріть, скільки влізе – багато однозначно не буває.
- Рисова або гречана крупа. Знову ж таки, багато не буває. Зберігати рекомендується у півлітрових пластикових пляшках.
- 4 банки рибних консервів. Ті самі сардини у власному соку виявляться дуже доречними.
- Супові концентрати, «Мівіна» та інша їжа швидкого приготування. Привабливо те, що відрізняється високою легкістю та компактністю, проте не старайтеся.
- Будь-які висококалорійні солодощі. То самий «Снікерс» буде вам найкращим другом у короткій (сподіваюся) подорожі. Жменя льодяників або горіхів.
- Чай або кава. Добре для створення собі хоч якогось відчуття комфорту або для підтримки сил.
- Сублімована їжа. Якщо ви в змозі роздобути або приготувати собі сублімати – ви однозначно протягнете довше і краще за багатьох інших.
Важливе приладдя:
- Сонячна панель. Якщо ваші електронні прилади матимуть вбудований акумулятор, необов'язково тягнути з собою дику кількість батарейок – енергію сонця ви зможете «добувати» прямо на ходу. Сучасні сонячні панелі повноцінно зможуть заряджати ваші гаджети на протязі всього світлового дня.
- Фільтр для води. Ніхто не обіцяє вам, що видобути воду буде легко і вода буде придатна для пиття. Хороший особистий фільтр для води або таблетки для її очищення та дезінфекції допоможуть вам уникнути проблем зі здоров'ям загалом та травленням зокрема.
- Трекінгові палиці. Якщо ви плануєте добиратися не дорогами, а пішки полями та лісами, пара хороших палиць зроблять вашу втечу легкою прогулянкою.
- Каримат. Килимок не важить особливо нічого, але спати на голій землі, у разі чого погана ідея навіть влітку. Якщо є можливість – обов'язково візьміть із собою.
Залежно від ситуації, можуть стати в нагоді ще спальник і намет, це дозволить вам ночувати в будь-яких умовах, не шукати організованих укриттів і, у разі чого, триматися подалі від цивілізації, проте це відчутно обтяжує ваш екстрений рюкзак і не завжди застосовно. Рекомендуємо двічі замислитись про необхідність такого спорядження. Однак, якщо ви все-таки вирішили що вони необхідні, дуже рекомендуємо мати пуховий спальний мішок і компактний полегшений одномісний/двомісний намет. Пам'ятайте, що кожен грам вантажу уповільнює вас на шляху до укриття та порятунку!